خرید پارچه تریکو

خرید پارچه تریکو

خریدار حرفه ای تریکو باشید !


چند نکته برای کسانی که قصد شروع کار در زمینه تریکو رو دارن و یا آشنایی زیادی با کار تریکو ندارن .

 

پارچه تریکو ( گردباف )

قبل از خرید پارچه تریکو بهتر است از بعضی راز هایی که معمولا فقط تولید کننده گان و فروشندگان پارچه تریکو از آن خبر دارند آگاه باشیم . چرا که سوالات و تعاریف حرفه ای و آگاهانه شما از پارچه تریکو این مطلب را به فروشنده می رساند که شما اطلاعات و شناخت خوبی راجب پارچه دارید و نمی تواند فکر به سود جویی و استفاده از تعاریف و توضیحات نابجا برای پارچه خود باشد . خرید پارچه تریکو

  •  تریکو فقط یک نوع پارچه یا یه جنس نیست ! تریکو یک نوع از بافت هست که در این نوع بافت خبری از تار و پودی که در پارچه های تخت باف دیده میشود نیست و پارچه به صورت حلقوی (گردباف ) بافته میشود . وقتی شما به فروشنده می گویید که پارچه تریکو میخواهید یا پارچهتریکو چند است ؟ عین این است که میگویید : پارچه میخواهید ، پارچه چند است ؟  و این در حالیه که نه جنس آن را گفته اید و نه بافت آن را که ضخامت و طرح بافت را شامل میشود ، در اینجاست که فروشنده متوجه می شود که شما اطلاعات خوبی راجب پارچه ندارید و …

مثلا پارچه لباس زیر ، لباس ورزشی ، لباس های راحتی ، تی شرت و سارافون ، شلوار اسلش و گرمکن ، و … همه گی از دسته پارچه های تریکو هستند . ولی خب آیا پارچه لباس زیر ماننده پارچه گرمکن ضخیم هست ؟ پس از این به بعد بهتر است نگویید پارچه تریکو  و بجای آن اسم تخصصی پارچه که شامل نوع جنس و نوع بافت آن می باشد را بکار ببرید مثل : یکرو پنبه ، جودون پلی استر

یا حداقل مورد استفاده پارچه را بیان کنید تا فروشنده ای نخواهد از پارچه ای که دارد بشما بفروشد و شاید مناسب کار مد نظر شما نباشد .  مثلا بگویید : پارچه تی شرتی ، پارچه سارافونی 

همچنین از نظر هزینه هم شاید پارچه ای با قیمت پایین جوابگوی کار شما باشد و شما پارچه گران قیمتی را تهیه کنید و در آخر در فروش محصول خود به مشکل بخورید . پس بهتر است قبل از اقدام به خرید با مشورت کردن با خیاط خود یا افراد کارشناس در زمینه پارچه تریکو و بیان انتظاراتتان از پارچه مورد نظر بفهمید که چه بافت و جنسی مناسب کار شماست و بدنبال چه اسم پارچه ای باشید که خرید درستی انجام دهید .

با بلد بودن اسم دقیق پارچه مورد نظرتان میتوانید خرید هوشمندانه ای رو داشته باشید و در نهایت محصول تولید شده مرغوب و طبق استاندارد های خودتان خواهید داشت .


  • جنس پارچه تریکو 

پارچه تریکو  از یک جنس نخ و یا ترکیبی از دو یا چند جنس نخ  باشد و هر جنس نخ دارای خصوصیات و قیمت خاصی می باشد

و از تنوع کیفی زیادی برخوردار است که مصارف گوناگون را دارد و قیمت های متفاوتی دارد .

خریدار حرفه ای تریکو باشید !

tricot fabric

 

بعضی از بافت های تریکو ماننده : یکرو ، دورو ، دورس ، جودون ، فانریپ ، ونیز ، دیور و …

بعضی از نخ های استفاده شده در پارچه تریکو : پنبه ، اسپان ، ویسکوز ، فیلامنت ، پنبه پلی استر ، و …

 

همواره نخ های الیاف طبیعی گرانتر و بهتر از الیاف مصنوعی هستند . طبیعی ماننده پنبه – مصنوعی ماننده پلی استر

قیمت پارچه تریکو

هيچ ارزاني بي علت نيست و هيچ گراني بي حکمت

پس در پارچه های تریکو جنس و کیفیت نخ تاثیر اصلی را بر روی قیمت پارچه را دارد و بعد از جنس عواملی ماننده نوع بافت ، رنگ ، طرح چاپ ، عملیات تکمیل اعمال شده بر روی پارچه  قیمت آن را متغیر می سازد .

اگر برای تهیه یک نوع از پارچه به بازار مراجعه کردید و قیمت های خیلی متفاوتی راجب یک نوع از پارچه را گرفتید، قبل از قضاوت در مورد انصاف و درستی فروشنده ، این را در نظر بگیرید که همه این  فروشندگان در یک حوزه و یک بازار فعالیت دارند و می دانند که اگر برای پارچه ای که همکارانشان هم از آن دارند قیمتی خیلی بالا تر از همکاران خود را به مشتری اعلام کنند نمی توانند آن را بفروشند . پس شما چرایی تفاوت زیاد قیمت را در جنس نخ و عملیات اعمال شده بر روی پارچه را جویا باشید . البته این بدان معنا هم نیست که همیشه گرانترین ها بهتراند ! 

بعنوان مثال پارچه ملانژ برای تیشرت را می توان با نخ پنبه ملانژ یا اسپان با کیفیت بافت و بعد برای از بین بردن الیاف اضافی و ناخالصی های سطح پارچه آن را با مواد صنعتی شست ، و نرمکن زد ، با استفاده از دستگاه های حرارتی و بخار مخصوص آبرفت پارچه را گرفت و ….

و همچنین میتوان با نخ اسپان چینی بافت و با صرف نظر از سایر اقدامات مستقیما بعد از بافت آن را فیکس و بسته بندی کرد که  قیمت تمام شده آن کمتر باشد . پارچه نهایی در هر دو روش تولید برای یک مصرف است و ظاهرا یکی است اما شاید در قیمت دو برابر تفاوت داشته باشند . و تفاوت کارایی این دو را در هنگام دوخت و در محصول تولید شده از آن مشاهده خواهید کرد . و یا پارچه خیلی ارزان ممکن است پارچه درجه ۲ و دارای ایرادات بافت و غیره باشد که در پروسه تولید دچار مشکل شده و کارخانه آن را به قیمت درجه ۲ به بازار عرضه کرده  .


پارچه تریکو کیلویی ؟ متری ؟ طاقه ای ؟

  • خرید پارچه تریکو

    قیمت پارچه

    فروش و خدمات پارچه تریکو معمولا صورت کیلویی میباشد و در عمده فروشی طاقه را وزن کرده و به مشتری می دهند .

  • خریدار نسبت به مورد مصرفی خود تعیین میکند که هر کیلو پارچه چند متر باشد . مثلا برای لباس های ضخیم هر یک کیلو متراژ کمتر از دو متر میباشد تا جنس تولید شده کارایی لازم را داشته باشد و یا برای مصرف لباس زیر و یا پوشاک سبُک و یا ارزان مشتری خواستار این است که متراژ بیشتری از یک کیلو پارچه بگیرد . پس هیچ وقت براین باور نباشید که هر کدام متراژ بیشتری در یک کیلو میدهد مقرون به صرفه و خوب است زیرا باید ببینید کدام ضخامت و وزن پارچه برای محصول شما مناسب میباشد .

مشاوره و فروش پارچه های تریکو

 


خرید متری و خرده 

 

 

آیا این مطلب مفید بود ؟
Sending
User Review
۳.۴۷ (۱۵ votes)
6 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *