دلایل پرز دادن پارچه چیست ؟

دلایل پرز دادن پارچه چیست ؟

پرز دادن یا گلوله گلوله شدن لباس‌ها یکی از معضلاتی است که خیلی از ما به دلیل آن مجبور شده‌ایم قید لباسی را که دوست داشته‌ایم بزنیم و دیگر از آن استفاده نکنیم. البته روش‌هایی برای از بین بردن پرزهای لباس وجود دارد، ولی قطعاً پس از برطرف کردن آنها هرگز آن حس خوبی که روز اول به لباس داشتید نخواهید داشت.

حتی لباس‌های زیری که دچار مشکل پرز دادن می‌شوند پس از مدتی ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهند و دیگر زیبایی اولیه را نخواهند داشت، به ویژه که بیشتر از لباس‌های معمولی و برای رعایت بهداشت باید بیشتر شسته شوند.

شاید این سؤال در ذهن شما هم مطرح شده باشد که چرا اصلاً لباس‌ها و پارچه‌ها پرز می‌دهند؟ چه تغییراتی در روند تولید پارچه موجب می‌شود که خریداران و مصرف‌کنندگان با خیال راحت و بدون نگرانی از لباس‌ها و همچنین لباس‌های زیر خود استفاده کنند و نگران به هم ریختن شکل و شمایل آنها نباشند.

دلایل پرز دادن پارچه چیست ؟

 

دلایل پرز دادن پارچه‌ها را بدانیم

پرز دادن الياف روي سطح پارچه مسئله‌ای بسيار مهم در صنعت نساجي و تولید پارچه است. پرزدهي نه تنها ظاهر پارچه را ناخوشايند مي‌کند، بلکه موجب فرسايش لباس‌ها نیز می‌شود.

در واقع در تعریف پرزها می‌توان گفت توده‌هايي از الياف در هم پيچيده هستند كه در هنگام پوشيدن يا شستشو و بر اثر درگير شدن الياف سرگردان و آزاد بر سطوح پارچه ایجاد مي‌شوند. الياف آزاد از درون نخ‌ها بيرون كشيده مي‌شوند و به وسیله نيروهاي اصطكاكي ناشي از سايش، به شکل گلوله‌ درمي‌آيند. اين گلوله‌ها با الياف بلندتري به نام الياف پيونددهنده در سطح پارچه باقي مي‌مانند.

به دليل اهميت اين موضوع است که به وجود آمدن پرز و عوامل مؤثر روی آن مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت. پرزها نقص پارچه‌هايي هستند كه از الياف كوتاه تولید می‌شوند و استفاده از الياف‌ مصنوعي در صنعت نساجي به‌ ویژه الياف پلي استر و مخلوط‌هاي آن، اين مشکل را حادتر می‌کند. به کار بردن اليافی مانند پلي استر، نايلون و اكريليك به دليل استحكام بالا، مانع از جدا شدن راحت گلوله‌هاي پرز از سطح پارچه‌ها مي‌شوند. همچنین، به علت ویژگی الكترواستاتيكي اين الياف، الياف و مواد خارجي را جذب می‌کند که در نهایت به‌عنوان هسته تشكيل پرز عمل می‌کنند. اين ویژگی الياف، تمايل پارچه به ايجاد پرز را افزایش می‌دهد.

 

چه پارچه‌هایی پرز نمی‌دهند؟

پارچه‌هاي تولید شده از الياف پنبه، پشم يا ريون مشكل پرزدهي نخواهند داشت، زيرا الياف پيونددهنده به راحتی مي‌شكند و پرزها به محض تشكيل از سطح پارچه جدا می‌شوند. در مخلوط الياف نظير پنبه و پلي استر، الياف ضعيف پنبه‌اي درگير شده با پرزها موجب تشديد پرزدهي می‌شود و پرزها با الياف پلي استر قوي‌تر روي سطح پارچه نگه داشته مي‌شوند. یکی از نشانه‌های تشخیص لباس‌هایی که پارچه‌های آنها از الیاف پنبه‌ای و نخی بدون ناخالصی تهیه شده‌اند، پرز ندادن آنها است.

دلایل پرز دادن پارچه چیست ؟پرزدهي روي یک لباس آن را زشت و بد منظر می‌کند و نشان‌دهنده اهمیت ندادن تولیدکننده به کیفیت کالا است. ساختار الياف و نخ‌ها در تشكيل پرزها نقش اساسی دارند. ساختارهاي محکم مانند پارچه‌هاي بافته شده و نخ‌ها با تاب زياد از مشكلات كمتري نسبت به ساختارهاي باز و شل برخوردار هستند.

تولیدکنندگان حرفه‌ای لباس که به کیفیت کالاهای تولیدی خود اهمیت می‌دهند از پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که عاری از نقص پرز دادن باشد که همین ویژگی عمر لباس‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

 

در میان این تولیدکنندگان، تولیدی های موفق و اسم و رسم دار پرسنل متخصصی دارند که فقط در خرید پارچه و بررسی و تایید کیفیت آن فعالیت می کنند

 

اگر تولیدی شما به قدری بزرگ نیست که از عهده هزینه های نیروی انسانی این متخصصان بر بیایید گروه تولیدی ایران پارچه میتواند با توجه به شناختی که به نوع الیاف و پارچه‌ها دارد، در دوخت لباس‌ بهترین پارچه ها را بشما پیشنهاد بدهد و کاملا بی تعصب نسبت به جنس های خود شما را در مسیر درست راهنمایی و در صورت نداشتن آن پارچه ، افراد دسته اول از پخش کننده این پارچه ها را بشما معرفی کند .

 

 

لطفا به این مطلب رای بدهید !
Sending
User Review
۵ (۱ vote)
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *