روش تشخیص پارچه پنبه ای

روش تشخیص پارچه پنبه ای

وقتی می‌خواهیم برای خودمان لباس بخریم، اولین کاری که همه ما می‌کنیم این است

که با دو انگشت شست و سبابه آن را لمس می‌کنیم و در واقع با این کار می‌خواهیم بدانیم جنس پارچه لباس از چیست. حتی اگر انواع پارچه را هم نشناسیم، با لمس آن در وحله اول مطمئن می‌شویم پارچه‌ای که می‌خریم لطافت و نرمی کافی دارد یا نه. پس جنس پارچه برایمان مهم است.

پارچه در اصل لایه‌ای از نخ و الیاف طبیعی یا مصنوعی است که به شیوه‌های بافت تار و پودی، بافت حلقوی، بدون بافت و گره زدن قابل تهیه است. پارچه‌ها معمولاً از مواد گوناگونی تولید می‌شوند. البته در گذشته تمام الیاف‌ها طبیعی بودند و پارچه‌ها لطافت و نرمی خاصی داشتند، اما از زمانی که الیاف مصنوعی وارد صنعت نساجی شد، تغییرات زیادی در آن به وجود آمد.

ایرانیان از پیشتازان بافندگی پارچه هستند. نساجی یا همان پارچه‌بافی ابریشمی و پشمی در ایران در دوران هخامنشیان شهرت داشته است. به دلیل همین پیشینه است که ایران در صنعت نساجی در دنیا حرفی برای گفتن دارد. انواع الیاف طبیعی و مصنوعی مختلفی برای تهیه پارچه وجود دارد.

انواع الیاف طبیعی

  • الیاف پنبه
  • الیاف کتان
  • الیاف پشم
  • الیاف ابریشم

انواع الیاف مصنوعی

  • الیاف ویسکوز
  • الیاف نایلون
  • الیاف پلی استر

 

در میان الیاف‌های طبیعی و مصنوعی، الیاف پنبه به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد، از بقیه کاربرد بیشتری دارد. پارچه‌هایی که از پنبه تهیه می‌شوند، در واقع همان پارچه‌هایی هستند که ما آنها را با نام پارچه نخی نیز می‌شناسیم. استفاده از اصطلاح «پارچه نخی» شاید خیلی منطقی به نظر نرسد، زیرا تمام پارچه‌ها از نخ تهیه می‌شوند، حالا هر نوع نخی. تولیدکنندگان و فروشندگان هم می‌دانند که پارچه‌های پنبه‌ای در میان خریداران و مشتریان محبوبیت دارند و به همین دلیل است که درصدد فروش محصولاتی دیگر به نام نخی و پنبه‌ای برمی‌آیند. برای افراد عادی تشخیص این تولیدات شاید کار ساده‌ای نباشد.

آزمایش پنبه ای بودن پارچه

اگر می‌خواهید پارچه‌های پنبه‌ای را بشناسید، باید کمی اطلاعات در این باره کسب کنید. ضخامت و زبری و نرمی پارچه ربطی به جنس نخ ندارد، بلکه به نوع بافت مربوط است.

یکی از راه‌های تشخیص پارچه‌های پنبه‌ای از غیر پنبه‌ای این است که ابتدا نخی را از لباس جدا کنید. سپس با یک کبریت آن را بسوزانید. اگر نخ شما پنبه‌ای نباشد، در زمان شعله‌ور شدن جمع می‌شود. بوی سوختن نخ‌های پنبه به دلیل داشتن پایه گیاهی مانند سوختن چوب یا کاغذ است.

روش تشخیص پارچه پنبه ای

 

 

البته راه دیگری هم وجود دارد که می‌توانید این پارچه‌ها را در میان انبوه پارچه‌های موجود در بازار تشخیص

دهید. یکی از ویژگی‌های مهم پارچه‌های پنبه‌ای رنگ مات آنها است. لباس‌های براق بیشترشان از جنس پلی استر هستند. البته پنبه‌های مرسریزه

هم براق هستند. مرسریزه کردن پنبه موجب جمع‌شدگی، افزایش مقاومت کشش، افزایش تغییر طول تا حد پارگی و افزایش جذب آب می‌شود. درست است که این پارچه‌ها براق می‌شوند، ولی به علت قیمت بالا و تفاوت بسیارشان، قابل شناسایی هستند.‌

ویژگی‌های بی نظیر دیگر این پارچه‌ها را زمانی می‌توانید درک کنید که از آنها استفاده کرده باشید. پارچه‌های پنبه‌ای به آسانی تنفس می‌کنند و هوا در آنها رد و بدل می‌شود. این پارچه‌ها گلوله نمی‌شوند و ظاهر آنها تغییر چندانی ندارد. افرادی که از پارچه‌های پنبه‌ای استفاده می‌کنند، هرگز حساسیت پوستی نمی‌دهند. تولیدکنندگان لباس وقتی با ویژگی‌های الیافی که پارچه از آنها تهیه می‌شود آشنا باشند و تخصص کافی در این زمینه داشته باشند، خواهند توانست محصولاتی عالی تولید کنند.

گروه تولیدی ایران پارچه با تولید انواع پارچه های پنبه ای مرغوب شما را در تولید محصولی با بهترین کیفیت و زیبایی همراهی می کند

لطفا به این مطلب رای بدهید !
Sending
User Review
۲.۹۵ (۲۱ votes)
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *