عوامل تعیین قیمت پارچه

عوامل تعیین قیمت پارچه

شاید برایتان پیش آمده باشد که برای تهیه یک نوع پارچه به بازار بروید و راجب یک جنس از پارچه مورد نظر شما قیمت های متفاوتی بگیرید و هرکسی  توضیحی راجب پارچه خودش بدهد و دلیل کم و زیاد بودن قیمتش را بیان کند . در این مطلب به چهار  مورد از عوامل تاثیر گذار بر قیمت پارچه را برایتان شرح خواهیم داد

 

قیمت خرید پارچه تریکو به چه عواملی بستگی دارد ؟
۱ جنس و نمره نخ

جنس و نمره نخ

نمره نخ

در پارچه های تریکو اصلی ترین عامل موثر در قیمت پارچه جنس نخ آن میباشد ، که توسط کمپانی های ریسندگی ایرانی یا خارجی تولید شده است . نخ ها از الیاف طبیعی و مصنوعی تولید میشوند و هر پارچه میتواند شامل یکی از آنها یا ترکیبی از هر دو باشد و باید بدانید هرچه الیاف طبیعی موجود در پارچه بیشتر باشد قیمت بیشتری را دارا میباشد .  از جمله نخ های موجود در بازار نساجی میتوان به موارد زیر اشاره کرد : پنبه ، ویسکوز ، پلی استر ، اسپان ، فیلامنت ، ترویرا ، و یا ترکیبی از هرکدام از اینها با یکدیگر ( ماننده نخ ملانژ) .

در این میان یک نوع نخ ریز نقش و بسیار مهم وجود دارد که میتواند در بافت پارچه مکملی باشد برای استفاده با هر نخی که حالت کشسانی را به پارچه اضافه کند که به آن نخ لاکرا میگوییم و بافنده پارچه بنا به سفارش خود از آن در بافت پارچه استفاده میکند و نخ لاکرا را میتوان به هر پارچه ای اضافه کرد تا کشسانی پارچه را بالا ببرد و به دو صورت یک درمیان و تیپ استفاده میشود .

بعد از اتمام کار ریسندگی و تولید نخ بعضی از نخ های تولید شده به کارخانه های بافت پارچه ارسال میشوند تا کار بافت پارچه خام شروع شود اما برخی دیگر به کارخانه های رنگرزی نخ فرستاده میشوند تا محصول نهایی نخ رنگی باشد که مشتریان و مصارف مخصوص خود را میطلبد، از جمله مصارف نخ رنگی میتوان به جوراب بافی ها و یا پارچه رینگر اشاره کرد . و بدلیل اینکه رنگرزی نخ به مراتب از رزنگرزی پارچه خام سخت تر و گرانتر است پس پارچه تولید شده با نخ رنگی ماننده همان رینگر گرانتر از پارچه خام رنگ شده با همان جنس خواهد بود. حال حتما از خود میپرسید که چگونه بفهمیم که در پارچه ای که میخریم از نخ رنگی استفاده شده و یا پارچه بعد از بافت رنگ شده ؟! خب خیالتان راحت باشد که هیچ تولید کننده عاقلی وقتی میتواند پارچه را بعد از بافت رنگ کند که هم از لحاظ ریسک کار و هم از لحاظ اقتصادی برای خودش و هم خریدار مقرون به صرفه باشد ، از نخ رنگی استفاده نمیکند ، مگر اینکه هدف خاصی را در بافت پارچه دنبال کند . ماننده طرح و نقش انداختن به روی پارچه در مرحله بافت  یا بافتن پارچه راه راه رینگر و غیره

هر نخ  شامل چند سایز نخ ، که اصطلاحا به آن نمره نخ میگویند میباشد که دوباره در اینجا یک جنس نخ که برای یک برند و از یک الیاف تولید شده میتواند نسبت به نمره نخ قیمت متفاوتی داشته باشد . و اگر بخواهیم توضیح مختصر و کلی راجب نسبت نمره نخ و قیمت آن بدهیم این است که هرچه نخ استفاده شده در پارچه نازک تر و ظریف تر باشد قیمت آن بالا تر است و در بازار معمولا از دو نمره نخ رایج ۳۰/۱ و ۴۰/۱ استفاده میشود که تقریبا حد وسط نمرات نخ میباشد .

 


 

 

پارچه نخی

نخ پارچه

۲ کمپانی تولید کننده نخ

ریسندگی نخ جزو اولین صنایعی است که انسان به آن پی برد و به مرور زمان در طی قرن ها روز به روز پیشرفت کرده و با ساخت ماشین الات ریسندگی به صورت صنعتی کلان شکل گرفت .  ماشینهای به کار گرفته شده در ریسندگی، بسته به نوع نخی که تولید می‌کنند، کاملاً باهم متفاوت اند. به عنوان مثال، ماشین‌هایی که برای تولید نخهای پنبه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند قادر به تولید نخ‌های از جنس پشم یا ابریشم نیستند از این جهت سیستم ماشین‌های ریسندگی، یا به اصطلاح خط ریسندگی، کاملاً به نوع نخ تولیدی بستگی دارد. هر کدام از این ریسندگی ها از ماشین های مخصوصی در خط تولید استفاده می کنند. در حال حاضر شرکت های بیشماری در داخل و خارج کشور در حال تولید نخ میباشند که قیمت محصول تولیدی آنها نسبت به کیفیت نخ هایشان که به آن مشهور اند متفاوت میباشد و خوشبختانه کیفیت نخ های تولید شده ایرانی در اکثر موارد از نخ های خارجی بهتر و دارای قیمت بیشتری میباشد . پس شما میتوانید با آگاهی پیدا کردن از کارخانه تولید کننده نخ پارچه قیمت و کیفیت محصول نهایی از آن نخ را برآورد کنید. عمده نخ های موجود در بازار ایران از تولیدات کارخانجات کشورهای ایران ، هند ، تاجیکستان ، ازبکستان و چین  میباشد .

 


 

۳ رنگ ، طرح چاپ

رنگ رخسار خبر میدهد از سِر درون!

نقش و رنگ پارچه امری است که زحمت های زیادی را از تولید کننده خواستار است .  زیبایی و جذاب بودن پارچه در گروِ ر

عوامل تعیین قیمت پارچه

پارچه طرح دار

نگ و نقش میباشد . بعضی از پارچه ها با نخ رنگی بافته می شنود و بعد از بافت به مراحل تکمیل میروند . ولی سر بحث ما با آن دسته از پارچه هایی است که با نخ خام و بدون رنگ بافته میشود و سهم بیشتره پارچه ها را در بازار دارند .

بعد از مرحله بافت ، پارچه ها خام هستند و همچنان غیر قابل مصرف میباشند و میتوان پارچه خام

ماننده گونی است که کثیف ، بدون رنگ و طرح ، دارای کیفیتی کم و ناپایدار میباشد .

تعرفه های رنگ و چاپ را کارخانه جات مخصوص این کار ها مشخص میکنند که آنها نیز بر اساس مواد اولیه شیمیایی و یا ماشین الات  مورد استفاده ، طرح های چاپ و دیگر مسائل تاثیر گذار تعیین میکنند .

تعرفه رنگرزی ها در مورد رنگ  نسبت به شید رنگ متفاوت است  مثلارنگ های روشن ارزانتر و رنگهای تیره و رنگ هایی که در آوردن آنها سخت تر است ( آبی نفتی ، سرمه ای ، … )گرانتر میباشد . در هنگام خرید یک رنگ تک از یک جنس معمولا با قیمت مشخص آن رنگ حساب میکنند ، ولی در صورت خرید یک رنگبندی کامل یک قیمت میانگین برای فروش محصول محاسبه میشود.

 


۴ عملیات تکمیلی

 

ضد اب کردن پارچه عوامل تعیین کننده قیمت پارچه

 

 

کوزه ی سفالی را تصور کنید که به دست استاد شکل گرفته و شکل اصلی خود را دارد ولی هنوز به مراحل بعدی مانند کوره و لعاب و … نرفته است . پارچه بعد بافت دقیقا عین همان کوزه شگل گرفته از گِل است و عملیات تکمیل پارچه میتوان به همان کارهایی که بعد از شکل دادن به کوزه قرار است بر روی آن انجام شود تشبیه کرد .

تکمیل پارچه نقش به سزایی در مرغوبیت آن دارد و در بهای تمام شده محصول تاثییر گذار است .

 

 

از موارد اصلی در عملیات تکمیلی بر روی پارچه :

و خیلی موارد دیگر که هر کدام میتواند برای تغییر یا بهبود کاربرد و مرغوبیت پارچه مورد استفاده قرار بگیرد .

 

 

 

مفید بود ؟
۴
Sending
User Review
۳.۵ (۲ votes)
0 پاسخ

لینک ارجاع & پینگ بک

  1. […] کردید و کیفیت و قیمت پارچه در چه حدودی خواهد بود و نخ متفرقه و خارج از کیفیت مورد نظر شما در آن استفاده […]

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *