گلدوزی روی لباس و پارچه

گلدوزی روی لباس و پارچه

مدت زمان مطالعه : ۸ دقیقه


 

یکی از کهن ترین روش های تزئین و تکمیل لباس در صنعت تولید پوشاک استفاده از گلدوزی می باشد. در همه جای دنیا از زمان های خیلی دور تا همین الان (بصورت کم البته) مادران و مادر بزرگ ها بر روی لباس، دستمال ، پرده و خیلی از منسوجات خانگی از گلدوزی استفاده می کردند. که اغلب آنها با دست و یا چرخ خیاطی انجام می شد. گلدوزی روی لباس و پارچه

اما امروزه حرفه گلدوزی پیشرفت های زیادی داشته و تجهیزات پیشرفته ای فقط برای این منظور ساخته و توسعه پیدا کرده اند. به گونه ای که گلدوزی خود یک شغل جداگانه ای در صنعت پوشاک می باشد و کارگاه های مخصوص و مستقل خود را دارند. از گلدوزی برای تزئین لباس ، درج لوگو ، تکمیل پارچه و غیره استفاده می شود.

با این که از نظر مصرف کننده گان گلدوزی کاری ساده ای است، اما باید بگوییم که گلدوزی انواع مختلفی دارد و با استفاده از تکنیک های خاصی و دستگاه های گوناگونی اجرا می شود.

اگر گلدوزی لباس به صورت اصولی و درست انجام نشود می تواند مشکلات و خرابی زیادی را به بار بیاورد و کل کار را معیوب کند . مثلا اگر در گلدوزی تراکم سوزن ها و نخ کمتر از حد لازم باشد کیفیت طرح نهایی خوب نخواهد بود و به اصطلاح طرح دچار کچلی می شود و اگر تراکم بیشتر از حد لازم باشد می تواند به پارچه لباس آسیب بزند و باعث پاره شدن آن بشود.

سفارش دوخت تیشرت درجه یک

در تولید بعضی از پوشاک، گلدوزی آنقدر جا افتاده شده است که یکی از نیاز های اصلی کار بحساب می آید. مثلا در تیشرت های جودون پولو شرت اصل و کلاسیک حتما باید از گلدوزی برای درج لوگو استفاده شود تا اصالت کار را نشان دهد. و بیشتر مشتریان اگر پولو شرتی بخرند که بجای گلدوزی ، چاپ خورده باشد آن را فیک و تقلبی می دانند، که به احتمال زیاد هم همین طور است !

گلدوزی برجسته

در بعضی از پوشاک می بینیم که گلدوزی انجام شده روی لباس حجم زیادی دارد و بصورت برجسته است. در این روش ابتدا طرح مورد نظر را از پارچه نمد یا جیر برش میزنند که معمولا با دستگاه لیزر این کار انجام می شود که برش دقیق تری انجام شده باشد. و تکه های برش خورده را روی لباس می گذارند و گلدوزی بر روی آن تکه ها انجام می شود و در نهایت طرح برجسته و پر حجمی را شکل می دهد.

سفارش گلدوزی روی کلاه

 

تکه دوزی در گلدوزی

بعضی وقت ها با استفاده از گلدوزی تکه هایی از پارچه یا چرم را بر روی لباس وصل می کنند که طرح نهایی ترکیبی از گلدوزی و تکه هاست که آن را تکه دوزی می گویند. 

زمانی از تکه دوزی استفاده می شود که تولید کننده طرح خاصی را دنبال می کند و حتما باید از تکه پارچه یا چرم ، پلاستیک و … در آن طرح ستفاده شود. 

و یا وقتی که طرح تراکم زیادی دارد و اگر فقط از گلدوزی استفاده شود باعث آسیب رساندن به پارچه می شود و قیمت بالا تری هم می تواند داشته باشد.

گلدوزی لوگو روی تیشرت

گلدوزی پشت چسب دار

تولید کننده گان پوشاک اگر قرار باشد از گلدوزی در تولید پوشاک خود استفاده کنند، همیشه بعد از برش پارچه قسمت هایی که قرار است گلدوزی بر روی آنها انجام شود را به گلدوزی میفرستند و بعد از انجام گلدوزی شروع به دوخت لباس می کنند. زیرا گلدوزی بر روی لباس دوخته شده مشکل و دارای درصد خطای کار بالا می باشد و به همین دلیل هزینه گلدوزی روی لباس دوخته شده به مراتب بیشتر از گلدوزی روی پارچه برش خورده است.

اما در بعضی مواقع لباس ها دوخته شده و بعد از آن قرار است گلدوزی نیز به لباس اضافه شود. در این حالت طرح مورد نظر را روی لایی چسب اجرا می کنند و بعدا آن را برش زده و بر روی لباس با استفاده از پرس حرارتی می چسبانند . و یا تکه هایی گلدوزی شده آماده ای هستند که قرار است بصورت جداگانه بفروش برسد و عمده مشتریان این نوع تکه های گلدوزی ها خرازی ها می باشد . در این صورت از گلدوزی پشت چسب دار استفاده می شود .

خرید طرح گلدوزی شده

گلدوزی در پوشاک صنعتی

مدیران کارخانجات و صنایع علاقه زیادی به گلدوزی بر روی لباس مصرفی پرسنل خود دارند و لوگو و علایم کسب و کار خودشان را بصورت گلدوزی بر روی لباس انجام می دهند. این تمایل به گلدوزی به این خاطر هست که لباس کار معمولا در تمام طول هفته مورد استفاده قرار می گیرد و به تبع آن دفعات بیشتری شسته می شود و اگر لوگو بصورت چاپی باشد زودتر از بین خواهد رفت اما گلدوزی هیچ وقت از بین نمی رود. در لباس های صنعتی باید توجه داشته باشید که به چه صورت باید گلدوزی را انجام دهید تا ضمن بدست آوردن زیبایی طرح به پارچه آسیبی وارد نشود . چون مسلما هر سوزن گلدوزی که بر روی لباس میخورد پارچه را سوراخ می کند و این کار اگر غیر اصولی باشد میتواند به لباس آسیب بزند .

سفارش تولید لباسکار

شرکت یکپارچه پوشان ایرانیان در قسمت تولید لباس با برند تهران فرم با استفاده از بهترین دستگاه ها و کادر حرفه ای و با تجربه این کار را به نحو احسن برای تولید تیشرت ها و انواع پوشاک انجام می دهد. و ضمن داشتن کیفیت طرح دوام و کارایی لباس هم حفظ می شود.

تماس با تولیدی تهران فرم


هزینه گلدوزی

معمولا هزینه انجام گلدوزی بر حسب سوزن هایی که قرار است بر روی کار بخورد حساب می شود . دستگاه های صنعتی پیشرفته که مخصوص گلدوزی هستند دارای شمارشگر تعداد سوزن ها هستند و به راحتی می توان فهمید که چه تعداد سوزن روی کار خورده است. و این تعداد سوزن ها بستگی به پر یا خالی بودن طرح دارد . هر چقدر طرح شما دارای رنگبندی و سوزن خور بیشتر باشد هزینه بیشتری را می برد. البته چون گلدوزی صنعتی به صورت تعداد بالا انجام می شود تیراژ کار شما هم می تواند بر روی قیمت تاثیر گذار باشد.

               

پس توجه داشته باشد که اگر زمانی برای یک طرح چند قیمت مختلف از کارگاه های گلدوزی گرفتید ، آنجایی که قیمت پایین تری را دارد احتمالا کار شما را با تعداد سوزن کمتر بزند که تراکم کمتری را در طرح مورد نظر شما داشته باشد.

اگر قصد تولید لباس های کلاسیک ، رسمی و با درجه کیفی بالا را دارید گلدوزی میتواند گزینه خوبی برای طراحی لوگو و طرح شما باشد.

 

فیلم گلدوزی صنعتی روی تیشرت تبلیغاتی

 

 

آیا این مطلب مفید بود ؟
Sending
User Review
۳.۳۳ (۳ votes)
1 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *